Solucan Maması Yapımı

Solucan Maması Yapımı

Solucan maması satışı birçok yerde farklı fiyatlar ile satılmaktadır. Solucan maması yapımı zor değildir. Solucan mamasını kendiniz yapabilirsiniz. Mesela kullanmış olduğunuz separatör gübresinin içerisine evde biriktirdiğiniz çay posalarını karıştırıp, solucanlarınıza gönül rahatlığı ile verebilirsiniz. Çünkü çayın içerisinde yüksek oranda bulunan potasyum, solucanların üremesinde etkilidir. Bu oran yaklaşık; 100 gr’da 18 mg civarıdır. Ayrıca diğer vitamin grupları ve kafein de mevcuttur.

Solucan maması yapımında aynı zamanda evdeki atıklarınızı da değerlendirmiş oluyorsunuz. Hepimizin evinde çay demlenmektedir. Çay atıkları ise solucanların en sevdiği yiyeceklerdir. Bu nedenle solucan maması yapımında en çok çay atıklarını kullanırız.

Solucan maması yapımında  katkı ve ilaveler ne derece güçlü ve yeterli olursa solucan gübresinin de etkisi o derece iyi olacaktır. Bu nedenle hazırlanan solucan mamalarına önem verilmesi gerekmektedir. Solucan maması hazırlarken dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri de mama olarak asidik atıkların kullanılmamasıdır. Bu tip yiyecekler;  portakal, limon gibi asit seviyesi yüksek kabuklar ve posalar solucanlara zarar vermektedir.

Solucan maması yapımında hayvan gübresinin kullanım oranları oldukça yüksektir. Fakat hayvan gübresi kullanırken bile içindeki asidik miktarına dikkat etmek gerekiyor. Var olan asidik kısımları ayrıştırmadan solucan maması olarak kullanmak sakıncalıdır. Hayvan gübresi kullanırken yanmış hayvan gübresi olarak tabir edilen gübre kullanılmamamlıdır. Çünkü bir yere yığılan gübre güneş altında günlerce kalır. Bu sırada topraktaki bakteri ve solucanlar tarafından istilaya uğrar, tüm vitamin ve mineraller tüketilir. bu durumda olan hayvan gübresinin solucan maması yapımında kullanılması doğru değildir. Çünkü zaten solucanlar için artık faydalı değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.